Obec Krasíkov
ObecKrasíkov

O naší obci

Dnešní Krasíkov se řadí ke členům svazku obcí Mikroregion Lanškrounsko. Vesnice má vybudován vodovod, kanalizaci s napojením na čističku odpadních vod a plynofikaci. Občanům je k dispozici knihovna, prodejna smíšeného zboží, hostinec, 2 hřiště a tělocvična

Boží muka "U kapličky"

Tato památka leží ve východní části katastru asi dva kilometry za obcí. Nejlépe je přístupná polní cestou z obce Koruna. Jedná o vyzděný a omítnutý sloup, který chrání stříška na čtyřech dřevěných kůlech.

Na sloupu božích muk bývaly na všech čtyřech stranách umístěny obrazy svatých malovaných na dřevě. Pod těmito obrazy byly po 1. světové válce umístěny mosazné desky s vyrytými jmény padlých krasíkovských občanů. Kolem dokola byl nízký plůtek s lavičkami a v každém rohu byla zasazena lípa.

Bohužel takto památka v současnosti nevypadá. Obrazy svatých a mosazné desky se jmény se ztratily. Také plůtek s lavičkami zmizel.

Poslední oprava byla uskutečněna v roce 1996. Byla nově udělána fasáda a zastřešení, břidlici na stříšce vystřídal umělý šindel. Vzrostlé lípy jsou zde stále, ale jedna z nich je poškozena bleskem.

Fotografie byly pořízeny v létě 2011.

Datum vložení: 5. 8. 2011 19:39
Datum poslední aktualizace: 13. 11. 2020 8:14
Autor:

Dnes je 21.4.2021

Svátek má Alexandra

Zítra má svátek Evženie

Státní svátky a významné dny na zítřek:

• Evropský den akcí proti rasismu
  • Den Země
  • Slavnost stromů

Březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem.

Potí-li se Domicila, bude Marek chodit v kožiše.